Rok jubileuszowy 400-lecia powstania Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został zamknięty. W wielu klasztorach na świecie 12 grudnia 2010 r. celebrowane były uroczyste Msze św. i nabożeństwa dziękczynne. W Annecy – mieście pierwszego klasztoru Sióstr Wizytek Eucharystię – sprawował kard. Filip Barbarin, arcybiskup Lyonu wraz z biskupem Boivineau, pasterzem Annecy. Kilka dni później uroczystą celebrację w katedrze św. Piotra uświetnił koncert muzyki klasycznej i oratorium o św. Franciszku Salezym, w wykonaniu studentów Wyższej Szkoły Muzycznej tego miasta. Tymczasem w najmłodszej wspólnocie Sióstr Wizytek, której siedzibą jest klasztor Mater Ecclesiae w Watykanie, świętowanie jubileuszu zakończył Ojciec Święty Benedykt XVI, przewodnicząc 14 grudnia Mszy św. w kaplicy mniszek. W uroczystości uczestniczyli również ks. prałat Georg Gänswein, sekretarz papieża, ks. Valentin Viguera, asystent generalny Zakonu Sióstr Wizytek oraz kilku księży prałatów z Sekretariatu Stanu. Po zakończeniu Mszy św. matka przełożona Maria Begoña Sancho podarowała Ojcu św. w imieniu wszystkich wizytek na świecie srebrny krzyż, taki sam jaki noszą siostry, zawierający relikwie św. Franciszka Salezego, św. Joanny Franciszki de Chantal oraz św. Małgorzaty Marii Alacoque i bł. Sióstr Męczenniczek z Madrytu. Zakonnice przekazały również bieliznę liturgiczną: 400 alb, 400 pasów, 680 puryfikaterzy oraz 900 różańców, 400 egzemplarzy książki św. Franciszka Salezego Filotea. Wprowadzenie do życia pobożnego w języku francuskim, oraz 670 sztuk wydanych w innych językach, ponadto 2800 szkaplerzy Najświętszego Serca i sporo prezentów przesłanych z klasztorów wizytek na całym świecie. Dary te, za pośrednictwem papieża, zostaną w przyszłości przekazane ubogim oraz misyjnym parafiom.
Ukochani w Sercu Jezusa Bracia i Siostry,
Nasze myśli podążają już ku tajemnicy Bożego Narodzenia – święta darów, gdzie największym Darem staje się Jezus Chrystus – Zbawiciel, przychodzący w postaci małego dziecka. W nadmiarze swojej miłości i miłosierdzia pragnie uleczyć choroby nękające współczesnego człowieka.
Najbardziej dotkliwą z nich jest lęk, który może stać się bardziej niebezpieczny, niż choroba fizyczna. Wiemy z własnego doświadczenia, że wiele złudnych niepokojów, niepotrzebnych trosk i nieuzasadnionych wątpliwości dołączamy nieraz do naszych rzeczywistych cierpień, co zwiększa ich ciężar i sprawia, że stają się nie do wytrzymania. Gdy jednak spojrzymy na wszystko w Boskim świetle zauważymy, że w rzeczywistości nie ma różnicy pomiędzy wydarzeniami, które nazywamy szczęśliwymi, a tymi, które uważamy za nieszczęśliwe. Jedne i drugie pochodzą od Boga, dlatego jedne i drugie powinny przynieść zadowolenie, jeśli zaakceptujemy je z cierpliwością i w cichości. Skoro jakieś sprawy wydają się nam złe, szkodliwe lub groźne to dlatego, że nie widzimy ich w Bożym świetle. Rozważamy je z naszego, ludzkiego punktu widzenia.
Zapraszamy wszystkich przyjaciół naszego Zgromadzenia do wzięcia udziału w uroczystej Mszy św. wieńczącej obchody Jubileuszu 400-lecia powstania Zakonu Sióstr Wizytek. Celebrowana ona będzie w naszym kościele 12 grudnia b. r. o godz. 17,00 przez Metropolitę Krakowskiego J. Em. Ks. Kard. Stanisława Dziwisza.
Siostry Wizytki
Drodzy, Wierni Czytelnicy,
Dokładamy zawsze starań, by nasze strażowe czasopismo zawierało materiał dobrany ciekawie i odpowiednio do aktualnych wydarzeń. Mamy wrażenie, że obecnie jest tak samo, tym bardziej, że jest to wydanie jubileuszowe. Dzięki Opatrzności jest nam dane świętować wraz z „dużym” jubileuszem 400-lecia Zakonu Nawiedzenia „mały”, z racji 50. numeru Wiadomości. Zamieszczamy notatkę o historii i różnych kolejach losu tego periodyku.
Od wielu lat podniosłym wydarzeniem w życiu czcicieli Bożego Serca jest coroczna czerwcowa pielgrzymka do Częstochowy. W ciągu trzech poprzedzających ją dni, zelatorzy z całego kraju mieli możliwość wsłuchiwania się w nauki rekolekcyjne. Tak jak Założycielka Straży Honorowej przed wiekami niesiona mocą Ducha Świętego propagowała z kobiecym, dyskretnym wdziękiem poprzez kraty rozmównicy rozpoczęte Dzieło, tak też dziś formacja duchowa członków Arcybractwa jest sprawą priorytetową. Homilie wygłoszone w czasie koncelebrowanych Mszy św. w Cudownej Kaplicy, teksty rozważań Drogi Krzyżowej, nocnego czuwania, a także referatów są głosem jednoczącym wyznawców Jezusa i Jego Matki.
Nie jest to systematyczne studium ani tym bardziej komentarz do „Traktatu o miłości Bożej". Są to jedynie proste pogadanki, poufne „rozmowy”, aby ułatwić dostęp do niezrównanego dzieła Franciszka Salezego. Nie zostały tutaj zgłębione wszystkie bogactwa „Traktatu”, ale tylko te „korzenie”, żeby użyć słowa naszego Świętego, które karmią cały „Traktat”. Rozpoznanie tych korzeni, bliższe ich poznanie jest czymś zasadniczym do dobrej lektury, ponieważ od pierwszej do ostatniej strony swego dzieła Franciszek Salezy posługuje się tymi samymi myślami, tymi samymi obrazami, tym samym słownictwem do tego stopnia, że jeśli nie koncentrujemy całej uwagi na czytaniu, podczas lektury możemy popełnić poważne błędy…
czytaj więcej Wprowadzenie do lektury „Traktatu o miłości Bożej” św. Franciszka Salezego