Zmarła Siostra Dyrektor Straży Honorowej NSPJ

Rys życia Drogiej Matki Marii Amaty Promnej zmarłej 25 lutego 2010 r. w wieku 80 lat i 59. roku profesji zakonnej

„Boże, nieskończenie dobry, w Twoje ojcowskie dłonie składam całe moje życie. Zanurz je w przepastnych płomieniach miłości Ducha Świętego, w otwartym Sercu Twego Syna. Uświęć to co było dobre, a zniszcz, co Ciebie nie było godne. Ty bowiem znasz i przenikasz wszystko” – pisała w swoim notatniku rekolekcyjnym, u kresu zakonnego życia, Matka Maria Amata Promna.
Urodziła się 11 marca 1930 r. w Wieruszowie, w praktykującej, katolickiej rodzinie. Jej rodzice Władysław i Magdalena zajmowali się prowadzeniem sklepu, troszcząc się o zapewnienie godnego życia dla sześciorga dzieci: 4 chłopców i 2 dziewczynek. Ochrzczona w kościele parafialnym 16 czerwca 1930 r. otrzymała imiona Marianna Konstancja. Jej dzieciństwo naznaczone było grozą lat okupacji i wysiedlenia. W czasie II wojny światowej dwukrotnie opuszczała rodzinny Wieruszów. Zabrana do pracy u Niemców szybko uczyła się samodzielności i hartu ducha. Już wtedy wiedziała, że należy raczej oddać własne życie, niż kogoś zdradzić. Tak twarde zasady wychowawcze kształtowały w niej zdolność do heroicznych ofiar. Po wojnie, gdy życie nieco się ustabilizowało, Marianna podjęła systematyczną naukę. W przyśpieszonym tempie nadrabiała braki straconego czasu wojny. Piętno krzywdy zrodziło w niej potrzebę modlitwy za ludzi czyniących zło. Uświadamiała sobie bowiem, że to właśnie modlitwa jest najskuteczniejszym środkiem przemiany serc.

czytaj więcej

W sercu Kościoła

Trudno dziś wyobrazić sobie Watykan bez filigranowego klasztoru klauzurowego Mater Ecclesiae – Matki Kościoła, położonego w Ogrodach Watykańskich. Od października ubiegłego roku żyje tam wspólnota 7 Sióstr Wizytek, kontynuując misję nieustannej modlitwy za Ojca Świętego, pracowników watykańskich urzędów i całego Kościoła. Sześć z nich to Hiszpanki, jedna Włoszka. Pochodzą z sześciu klasztorów czterech krajów i zarazem trzech kontynentów. Reprezentują cały Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rozsiany w różnych częściach świata. O nowych mieszkankach klasztoru Mater Ecclesiae wspomniał 22 listopada, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Benedykt XVI. Podkreślił, że ich modlitwa jest bardzo cenna dla jego posługi. Kiedy za pontyfikatu Jana Pawła II dokonano przeglądu zakonów obecnych w Watykanie okazało się, że nie ma wśród nich wspólnoty kontemplacyjnej. Papieżowi bardzo zależało na tym, aby ją stworzyć. Udało się to zrealizować 13 maja 1994 r. Dom, w którym wcześniej mieszkały rodziny watykańskich pracowników zamieniony został na mały klasztor z jeszcze mniejszym ogrodem. Ustalono, że jednorazowa kadencja sióstr z danego zakonu trwać będzie pięć lat.

czytaj więcej

Otwarcie Roku Jubileuszowego

W uroczystość św. Franciszka Salezego 24 stycznia Zakon Sióstr Wizytek rozpoczął obchody 400. rocznicy swojego powstania. „To wielkie jubileuszowe wydarzenie trwać będzie przez szereg miesięcy – mówił ks. kard. Franciszek Macharski, celebrując tego dnia Mszę św. w krakowskiej świątyni mniszek. Zbieramy się dzisiaj, by prosić miłosiernego Boga o błogosławieństwo dla tej wspaniałej fundacji, nie tylko na naszej, polskiej ziemi, ale i w całym, katolickim świecie i równocześnie błagać miłosiernego Pana, by zechciał okazać swoje znaki miłości dla tych, którzy tu przychodzą, składając w darze swoje eucharystyczne ofiary”. Kulminacyjne świętowanie 400. rocznicy w Krakowie przewidziane zostało na 13 czerwca 2010 r.

czytaj więcej

Nasze świąteczne życzenia

Ukochani w Panu,

Zjednoczone z chórami anio łów, śpiewając hymn uwiel bienia i wdzięczności za dar Wcielenia Syna Bożego serde cznie życzymy, aby święta Narodzenia Pańskiego i nadcho dzący rok były czasem szczególnego błogosławieństwa, obfitującym w doświadczenia łaski pokoju, miłości i nadziei na lepszą przyszłość, gdyż ostatnie słowo należy do Boga.

Niech Najświętsze Serce Emmanuela rozświetla drogi codziennego pielgrzymowania, dodaje sił do podejmowania codziennych trudów życia, obdarza dobrym zdrowiem, a serce napełnia radością i szczęściem.

Przed jubileuszem 400-lecia powstania naszego Zakonu z wielką wdzięcznością dziękujemy za pamięć, dobroć i życzliwość. Każdego dnia odwzajemniamy się naszą gorącą modlitwą, oddając wszystkie sprawy naszych Dobroczyńców w macierzyńską opiekę Świętej Bożej Rodzicielki.

Niech wszechmocna dłoń Boga-Człowieka błogosławi na Nowy 2010 Rok.

Z serdeczną modlitwą – Siostry Wizytki

czytaj więcej

Listy św. Małgorzaty Marii Alacoque

Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po kolejną, najnowszą pozycję Wydawnictwa Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ (zajrzyj do MENU), opublikowaną dla uczczenia 400-lecia powstania na ziemi francuskiej Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Pierwsze w Polsce, obszerne i starannie przygotowane, w oparciu o oryginalne teksty w języku francuskim opracowanie, powinno wzbudzić spore zainteresowanie wśród tych, którzy chcą bliżej poznać życie XVII-wiecznej mistyczki, którą sam Bóg wybrał na Apostołkę Serca Jezusowego i posłużył się nią, by w Kościele Powszechnym ustanowić kult Bożego Serca.
W obfitej korespondencji, stanowiącej imponujący zbiór 141 listów, nieraz bardzo obszernych, dominuje przede wszystkim przesłanie o bezgranicznej miłości Boga do stworzeń oraz to, że cierpienie ma głęboki sens, jest jedyną ziemską drogą ku wieczności, ale wymaga nie lada duchowego wysiłku, głębokiej wiary i całkowitego zaufania Najwyższemu.

czytaj więcej

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. czytaj więcej