Matka Maria Salezja Chappuis

(1793-1875)

Klasztor we Fryburgu

Przeszła do historii jako współzałożycielka zgromadzenia Księży Oblatów św. Franciszka Salezego. Już w wieku 5 lat, kiedy po raz pierwszy uczestniczyła we Mszy św., odkryła tajemnicę Kalwarii. Uniesiona aż do Serca Zbawiciela, cierpiącego i pokutującego dla ocalenia ludzkości, była zalewana strumieniami Jego miłości i łask spływających z Boskich Ran, dlatego w klasztorze Sióstr Wizytek we Fryburgu, już jako nowicjuszka, podjęła program zawarty w zdaniu: „Pracować jedynie dla Boga, zdobywać dusze dla Jego świętej miłości”.

Kolejne etapy życia zakonnego były wierną realizacją tej dewizy: pobyt w Metz, gdzie wyjechała po profesji wieczystej, aby pomagać tamtejszym siostrom, i w Troyes, gdzie piastowała funkcję przełożonej wspólnoty. Bóg obdarzał ją hojnie mądrością w zakresie kierownictwa dusz oraz czytania, niczym w otwartej księdze, w najskrytszych zakamarkach sumień, wskazując drogę, po której powinny kroczyć. 

O. L. de Brisson

W latach 1838-44 Matka Maria Salezja Chappuis wyjechała do drugiego klasztoru w Paryżu, aby objąć funkcję przełożonej. Po powrocie do Troyes nurtowała ją myśl założenia czynnego zgromadzenia, które mogłoby objąć wszystkie warstwy społeczeństwa i przybliżyć nauczanie św. Franciszka Salezego. Pomocny w tej materii okazał się kapelan zakonnic – ks. Ludwik Brisson. Z natchnienia Matki Chappuis początkowo zawiązała się wspólnota Oblatek św. Franciszka Salezego, jako ogniwo łączące klauzurę ze światem. Dzięki posłudze sióstr dziewczęta otrzymywały zarówno wykształcenie zawodowe, jak i religijne. Oblatki miały też pomagać kapłanom w krzewieniu apostolatu. Wybitną osobowością, która wraz z ks. Brissonem tworzyła zręby nowego Zgromadzenia, była Leonia Franciszka Aviat (kanonizowana przez św. Jana Pawła II w 2001 r.).

Wkrótce też powstała fundacja Księży Oblatów św. Franciszka Salezego, która postawiła sobie za cel edukację różnych warstw społecznych, w oparciu o ducha i metody pracy św. Patrona. Ich pierwszą placówką wychowawczą było kolegium św. Bernarda w Troyes. Matka Chappuis uważnie śledziła rozwój obydwu zgromadzeń, którym Opatrzność Boża hojnie błogosławiła.

Byłe kolegium św. Bernarda

Całe życie pozostała wierna wskazaniom swego Mistrza, potwierdzając to słowami: „Trzeba, abyśmy byli jak biedacy wyciągający rękę do Zbawiciela, nie roszcząc sobie prawa do hojności, ale ufając, że ją otrzymamy”.

Zmarła w opinii świętości 7 października 1875 r. w wieku 82 lat. Wkrótce też zaczęły następować nadzwyczajne uzdrowienia, nieoczekiwane nawrócenia i różnego rodzaju łaski, przypisywane jej wstawiennictwu. Trzy miesiące po jej śmierci ks. Ludwik Brisson otrzymał dekret Stolicy Świętej zatwierdzający nowe zgromadzenie, który przypieczętował Boży zamysł powstałego dzieła.

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. czytaj więcej