Zmarł przyjaciel Jana Pawła II

Dzisiaj, tzn. 24 stycznia 2017 r. odbył się pogrzeb ks. rektora Mieczysława Malińskiego. Mszy św. pogrzebowej o godz. 11:00 przewodniczył ks. bp Tadeusz Pieronek, a homilię wygłosił ks. bp Grzegorz Ryś, który powiedział mi.in., że „słowo przekazywane przez księdza Malińskiego było krótkie, proste i ubogie, tak jak Słowo Wcielone”. Trzeba przypomnieć, że ks. dr Mieczysław Maliński był duszpasterzem, prozaikiem, eseistą, autorem tekstów religijnych, teologicznych, biograficznych, katechizmów i modlitewników.

Urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku (woj. tarnowskie) w rodzinie urzędniczej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1949 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Magisterium z teologii uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim, z filozofii na KUL, doktorat na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” w Rzymie. Poza tym studiował na uniwersytetach w Monachium i Münster. Jego pierwszą placówką był kościół św. Marii Magdaleny w Rabce. Po roku został rektorem kościoła-kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz nauczycielem religii w szkołach podstawowych i średnich w Rabce i okolicy. Od 1960 r. jako wikariusz w kościele św. Szczepana w Krakowie zajmował się nauczaniem religii w szkołach średnich oraz duszpasterstwem studentów, które także realizował przy kościele św. Anny w Krakowie. Od 1977 r. był rektorem kościoła Sióstr Wizytek w Krakowie, gdzie dalej kontynuował pracę duszpasterską i pisarską. Znaczące miejsce w jego twórczości zajmowały wydawnictwa o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Były one niejako „długiem spłacanym za lata wspólnej drogi”.

Licznie zebrani kapłani i wierni odprowadzili ciało zmarłego księdza na Cmentarz Salwatorski, gdzie zostało złożone w grobowcu.

 

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. czytaj więcej