Habemus novum directorem!

Po wielu latach pracy ks. Stanisława Wajdziaka na stanowisku Dyrektora Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ nominację otrzymał Jego następca ks. Marian Gronowicz z krakowskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. “Specjalistą od serc” nazywają Księdza Dyrektora członkowie tamtejszej Straży Honorowej, bowiem obok troski o ludzkie serca jego ulubionym tematem jest Serce Jezusa.

W homilii podczas nocnej Mszy św. na Jasnej Górze ksiądz Marian powiedział m. in.: “Przez Eucharystię Chrystus otwiera nasze serca i obdarowuje Sobą. Wówczas nie tylko poznajemy miłość Bożego Serca, ale i sami zaczynamy miłować. W Sercu Jezusa jednoczymy nasze serca i uczymy się miłości bez granic”.
Początki życia Ks. Dyrektora związane są z Dusznikami-Zdrojem. Tam właśnie w 1951 r. urodził się i mieszkał przez 7 lat. Później rodzina przeniosła się do Wieprza koło Żywca, gdzie ukończył liceum. Czy już wtedy myślał o kapłaństwie? Troska o rodzinę, a zwłaszcza o przygotowującego się do stanu duchownego brata Wiesława przysłoniła nieco te marzenia. Bardziej paląca wydawała mu się wówczas pomoc finansowa dla najbliższych. Piętnaście lat pracy w pogotowiu ratunkowym w zawodzie kierowcy wspomina jako “czas doświadczenia ułomności człowieka, a zarazem radości niesienia pomocy chorym”. Dopiero po święceniach kapłańskich brata i śmierci rodziców postanowił odpowiedzieć na Chrystusowe “pójdź za Mną”. W wieku 33 lat rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Krakowie i w 1990 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne placówki: w Nowym Targu, Racławicach i Krakowie Mistrzejowicach niosły ze sobą wciąż nowe wyzwania. W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na przykład ks. Marian zetknął się po raz pierwszy z ideą Straży Honorowej NSPJ. Po latach duszpasterzowania stwierdza, iż wciąż niedostatecznie wykorzystany jest duchowy potencjał pierwszych piątków miesiąca.
Jego pasją pozostaje latanie – hobby niełatwe do pogodzenia z obowiązkami kapłana. Wakacje natomiast lubi spędzać we Francji u brata, proboszcza jednej z parafii w Troyes. Łączy wówczas odpoczynek z posługą duszpasterską.
Ks. Marian nie bez obaw przyjął nominację na dyrektora Arcybractwa, choć jest człowiekiem, który nie opiera się woli Bożej. Może podjął się tej funkcji dlatego, że wciąż czuje – jak mówi – “szczególną opiekę jedynej, najpiękniejszej Kobiety w moim życiu – Maryi Panny”. Właśnie 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP został ochrzczony i tego dnia obchodzi swoje imieniny.

Na trud nowych obowiązków życzymy ks. Marianowi Gronowiczowi “przeobfitych łask płynących z Serca Jezusowego i przemożnej opieki Matki Najświętszej. Niech Duch Święty napełnia Jego kapłańskie serce apostolskim zapałem i żarliwością tak, aby owoce posługi w Dyrekcji Arcybractwa przyczyniały się do rozwoju ośrodków Straży Honorowej i wzrostu formacji należących do tej wspólnoty”
(fragment powitania, wygłoszonego podczas pielgrzymki Arcybractwa na Jasną Górę).

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. czytaj więcej