Owoce autentycznej miłości

Owoce autentycznej miłości

Owoce autentycznej miłości

Rok jubileuszowy 400-lecia powstania Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został zamknięty. W wielu klasztorach na świecie 12 grudnia 2010 r. celebrowane były uroczyste Msze św. i nabożeństwa dziękczynne. W Annecy – mieście pierwszego klasztoru Sióstr Wizytek Eucharystię – sprawował kard. Filip Barbarin, arcybiskup Lyonu wraz z biskupem Boivineau, pasterzem Annecy. Kilka dni później uroczystą celebrację w katedrze św. Piotra uświetnił koncert muzyki klasycznej i oratorium o św. Franciszku Salezym, w wykonaniu studentów Wyższej Szkoły Muzycznej tego miasta. Tymczasem w najmłodszej wspólnocie Sióstr Wizytek, której siedzibą jest klasztor Mater Ecclesiae w Watykanie, świętowanie jubileuszu zakończył Ojciec Święty Benedykt XVI, przewodnicząc 14 grudnia Mszy św. w kaplicy mniszek. W uroczystości uczestniczyli również ks. prałat Georg Gänswein, sekretarz papieża, ks. Valentin Viguera, asystent generalny Zakonu Sióstr Wizytek oraz kilku księży prałatów z Sekretariatu Stanu. Po zakończeniu Mszy św. matka przełożona Maria Begoña Sancho podarowała Ojcu św. w imieniu wszystkich wizytek na świecie srebrny krzyż, taki sam jaki noszą siostry, zawierający relikwie św. Franciszka Salezego, św. Joanny Franciszki de Chantal oraz św. Małgorzaty Marii Alacoque i bł. Sióstr Męczenniczek z Madrytu. Zakonnice przekazały również bieliznę liturgiczną: 400 alb, 400 pasów, 680 puryfikaterzy oraz 900 różańców, 400 egzemplarzy książki św. Franciszka Salezego Filotea. Wprowadzenie do życia pobożnego w języku francuskim, oraz 670 sztuk wydanych w innych językach, ponadto 2800 szkaplerzy Najświętszego Serca i sporo prezentów przesłanych z klasztorów wizytek na całym świecie. Dary te, za pośrednictwem papieża, zostaną w przyszłości przekazane ubogim oraz misyjnym parafiom.

W krakowskim konwencie zakończenie obchodów jubileuszowych miało miejsce również 12 grudnia 2010 r. Wierni uczestniczyli w wieczornej Mszy świętej pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza. Ponieważ następnego dnia przypadało liturgiczne wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, Współzałożycielki Zakonu, rozpoczynając Mszę św. celebrans powiedział: „Przez naszą wspólną Eucharystię pragnę wyrazić Bogu wdzięczność za cztery wieki życia, modlitwy, ofiary i świadectwa Sióstr Wizytek na całym świecie, w tym w naszym królewskim mieście. Chcę podziękować za dar świętości Matki Joanny Franciszki de Chantal dla całego Kościoła powszechnego… Dzisiaj polecać pragniemy Bogu przyszłość tego zasłużonego Zakonu, prosząc o nowe, tak potrzebne powołania. W homilii hierarcha przedstawił ideał życia każdej wizytki, nakreślony przez Współzałożycielkę: „Być cała dla Boga, być cała dniem po dniu, być cała przez modlitwę, kontemplację, przez codzienne prace i ofiary, być cała w pragnieniach i postanowieniach, być cała przez życie ukryte i skupione na tym co najważniejsze, być cała dla Boga, niepodzielnym swym sercem naśladując Najświętsze Serce Jezusa, będące gorącym ogniskiem miłości, skarbnicą sprawiedliwości, cierpliwym i wielkiego miłosierdzia, hojnym dla wszystkich i źródłem życia i świętości”… Następnie zwracając się do mniszek powiedział: „Drogie Siostry, podobnie jak 400 lat temu, dzisiaj świat nadal potrzebuje waszej specyficznej posługi i waszego świadectwa. Przypomnę słowa Jana Pawła II, które wypowiedział do Sióstr Wizytek w Annecy podczas swojej podróży apostolskiej w 1986 r.: «Chciałbym jeszcze raz powiedzieć, jak bardzo Kościół liczy na waszą wierność, poświęcenie się chwale Bożej i ofiarę was samych. Także na waszą ciągłą modlitwę wstawienniczą. Otwartość, pokój i radość obecne w waszych domach są ważnymi znakami dla tych, którzy szukają Boga na drogach świata»”. W zakończeniu homilii ks. Kardynał mówił: „Dziś dziękujemy w sposób szczególny za dalekowzroczną decyzję bpa krakowskiego Jana Małachowskiego, który sprowadził Siostry Wizytki do Krakowa. Przybyły do naszego grodu 329 lat temu, dokładnie 19 grudnia 1681 roku i od tego dnia wpisały się w życie Kościoła krakowskiego. Dziś w jego imieniu dziękuję za to wszystko co wnosicie w życie Ludu Bożego na naszej ziemi, ubogacając ją swoim własnym charyzmatem. Kościół, nasze miasto, potrzebują waszego świadectwa, odkrywania Boga w życiu człowieka; potrzebują świadectwa, waszych modlitw wobec wyzwania sekularyzmu, a więc takiej koncepcji życia, jakby Bóg nie istniał. Czasem człowiekowi się wydaje, że Bóg zagraża jego autonomii i odbiera wolność. Już Jan Paweł II wołał na końcu swojego pontyfikatu, by świat nie lękał się i otworzył przed Chrystusem granice państw, systemów społecznych i ekonomicznych. Również Benedykt XVI rozpoczynając swoją posługę piotrową dodał do tych słów następujące: „Nie lękajcie się Chrystusa, On niczego nie odbiera, daje wszystko. Kto daje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, a znajdziecie prawdziwe życie”. Każda z Sióstr Wizytek z pewnością mogłaby wiele mówić o łaskach, jakie otrzymała wybierając Jezusa za swojego Pana i Oblubieńca. Jednak często pozostaną one tajemnicą dusz rozmiłowanych w samym Bogu, dawcy wszelkich darów.
Otwierając drzwi nowego stulecia, krakowskie siostry pragną nadal realizować słowa, a zarazem życzenia kard. Stanisława Dziwisza: „Niech Was stale nawiedza i przewodzi Wam Matka Jezusa. Niech Was prowadzi do swego Syna, a wy wpatrzone w Jego Serce upraszajcie miłosierdzie dla wszystkich, dla Kościoła, dla świata, a szczególnie dla naszej archidiecezji i naszego miasta Krakowa”.

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. czytaj więcej